Blog - Najnowsze informacje o promocjach


05.10
2017
1209

Drewno kominkowe: jak je przygotować do sezonu?

Drewno kominkowe: jak je przygotować do sezonu?

Kominek to jedno z marzeń osób planujących budowę własnego domu. Długie jesienne i zimowe wieczory spędzone z książką przy rozgrzanym kominku to symbol sielanki i relaksu. Aby palenie w kominku było przyjemne konieczne jest zadbanie o odpowiedniej jakości drewno kominkowe. 

Drewno do palenie w kominku musi być przede wszystkim suche i odpowiednio przygotowane. Aby drewno dobrze się rozpalało, nie kopciło i zanieczyszczało szyb i przewodów kominowych oraz dawało odpowiednią ilość ciepła musi mieć odpowiednio niską wilgotność. Suszenie drewna kominkowego to długotrwały proces. Zależnie od rodzaju drewna może ono trwać od kilku miesięcy do nawet 2-3 lat.

Zamawiając drewno do kominka najczęściej otrzymujemy je już w formie pociętej i połupanej. Rzadko natomiast drewno jest odpowiednio wysuszone. Dlatego też niezbędne jest posiadania odpowiedniego miejsca od składowania i suszenia drewna. Warto kupować drewno z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrym zwyczajem jest kupowanie drewna na wiosnę i stosowanie go dopiero od jesieni i zimy następnego roku. Większość popularnych gatunków drewna kominkowego (buk, grab, brzoza) po 1, 5 rocznym odpowiednim składowaniu będzie świetnie wysuszone i doskonale nadające się do palenia.

Suszenia drewna kominkowego nie jest trudne. To po prostu odpowiednie jego ułożenia w suchym, osłoniętym od deszczu i przewiewnym miejscu i czekanie. Nie są wymagana żadne inne zabiegi pielęgnacyjne. Potrzebna nam jest jedynie drewutnia lub wiata na drewno. Muszą one mieć odpowiednią pojemność abyśmy mogli sukcesywnie uzupełniać zapasy.

Suche drewno kominkowe to gwarancja, że obsługa kominka będzie bezproblemowa. Pamiętajmy o tym, że palenia mokrym drewnem jest nieekonomiczne, nieefektywne energetycznie i szkodliwe dla środowiska a także dla naszego kominka.

Kategorie: Poradnik
Tagi: drewno kominkowe, kominek, brykiet

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie