Blog - Najnowsze informacje o promocjach


20.09
2017
1209

Imbir – korzenna przyprawa o wielu właściwościach

Imbir – korzenna przyprawa o wielu właściwościach

Imbir – tropikalna wieloletnia roślina o właściwościach leczniczych. Specyficzny korzenny i ostry smak sprawia, że imbir jest bardzo rozpoznawalny. Charakterystyczne liście upodobniają, roślinę do trzciny a zawarty w imbirze olejek eteryczny ma, właściwości pobudzające i energetyzujące.

Lecznicze właściwości imbiru

Znane były już ponad 2000 lat temu. W ludowej medycynie wschodu imbir stosowany jest do dziś. Świeży stosowany jest przy wymiotach (imbir zapobiega chorobie lokomocyjnej), w stanach gorączkowych, kaszlu oraz przy zaburzeniach trawienia i kłopotach z przewodem pokarmowym. Suszony i gotowany korzeń imbiru stosowany jest w bólach brzucha i biegunce. Gotowany imbir stosowany jest również u osób cierpiących na lumbago.

Wyciąg z korzenia imbiru spożywany jest w Afryce jako preparat podniecający. W Nowej Gwinei stosowany jest przez kobiety jako środek antykoncepcyjny, który ma je chronić przed niepożądaną ciążą. W Chinach imbir żuty był przez pływających w dżonkach Chińczyków – żucie zapobiegało chorobie morskiej. Imbir zapobiega wymiotom i korzystnie działa na serce, obniża ciśnienie krwi i działa przeciwzakrzepowo. Smażony imbir stanowi doskonały środek wzmacniający, zapobiega infekcjom i skraca czas choroby. Napar z korzenia poprawia koncentrację i pamięć oraz dodaje energii.

Imbir w kuchni

Stosowany jest jako przyprawa korzenna do piernika i ciasteczek. Zmielony imbir jest doskonałą przyprawą do różnego rodzaju mięs, ciężkich i tłustych sosów oraz do dań z ryb. Sałatki przyprawione odrobiną imbiru zyskuje nowy orientalny smak. Świeży smażony w cukrze imbir może być dodawany do deserów z czekolady, marmolady oraz kompotu. Imbir dodawany jest także do piwa, wódki oraz wchodzi w skład wielu mieszanej przyprawowych. Orientalny smak imbiru sprawia, że może być dodawany niemal do każdej potrawy, jednak powinien być stosowany w ograniczonych ilościach z uwagi na ostry, dominujący smak.

Kategorie: Porównania
Tagi: imbir, przyprawy, imbir właściwości, Zdrowie

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie