Blog - Najnowsze informacje o promocjach


19.09
2017
1209

Decoupage - jak zacząć?

Decoupage - jak zacząć?

Słowo "decoupage", jeszcze kilka lat temu nieobce jedynie pasjonatom rozmaitych technik rękodzieła, obecnie coraz rzadziej wywołuje uczucie zaskoczenia i niezrozumienia. Technika plastyczna oparta o ozdobne przyklejanie serwetek, wykorzystywana do upiększania drewnianych pudełek i innych elementów, bombek choinkowych czy rozmaitych przedmiotów codziennego użytku zyskuje w Polsce rosnące grono zwolenników.

Zabawa w decoupage nie wymaga bardzo zaawansowanych zdolności manualnych - wystarczy nieco przygotowania teoretycznego i trochę specjalistycznego sprzętu, aby stosunkowo niewielkim nakładem sił wykonać bardzo efektowne drobiazgi. Przygodę warto rozpocząć od poszukiwań teoretycznych. W internecie można znaleźć mnóstwo materiałów - tekstów na blogach, artykułów, filmów, videoporadników etc. - dostarczających cennej wiedzy na temat technicznych aspektów decoupage. Warto poświęcić również nieco czasu na przeglądanie zdjęć gotowych prac, aby wyrobić sobie pojęcie o oczekiwanych efektach i możliwościach techniki.

Po zdobyciu pewnego rozeznania można przystąpić do zakupów. Do podstawowego wyposażenia należy zaliczyć specjalistyczny klej do decoupage z werniksem odpowiedzialnym za charakterystyczny wygląd serwetek, białą farbę gruntującą na podkład może być zwykła farba akrylowa do ścian, lakier bezbarwny do drewna - do zabezpieczenia pracy oraz serwetki. Te ostatnie warto dobrać tak, aby posiadały jednolite tło i ładny, stylowy nadruk; w sprzedaży można znaleźć specjalne serwetki do decoupage, a także zestawy obrazków na wyjątkowo łatwym w obsłudze papierze ryżowym.

Następnie można dokupić cały szereg inspirujących materiałów, które uczynią pracę ciekawszą - kolorowe farby lub pigmenty - do zmiany koloru tła lub cieniowania obrazków, szablony i pieczątki z ciekawymi wzorami, pasty pozwalające na wykonywanie przestrzennych dekoracji, perły w płynie, patynę - dla postarzenia pracy i nadania jej ciekawego charakteru czy spękacz, pozwalający na uzyskanie ciekawego efektu spękania ze starości - jednak ich stosowanie bez opanowania podstaw decoupage nie ma zbyt wielkiego sensu.

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie