Blog - Najnowsze informacje o promocjach


01.09
2017
1209

Jeśli na grzyby, to tylko z głową

Jeśli na grzyby, to tylko z głową

Wakacje powoli dobiegają końca, dzieci szykują tornistry do szkoły, a… grzybiarze kosze na grzyby. Przełom sierpnia i września to wyczekiwana cały rok pora dla miłośników grzybobrania. Jednak zbierając grzyby musimy trzymać się kilku bardzo ważnych zasad.

Pierwsza i najważniejsza zasada jest taka, że jeśli nie znamy się na grzybach, to ich lepiej nie zbierajmy. Jeśli jednak nie możemy sobie odmówić przyjemności, jaką daje nam spacerowanie po lesie i wypatrywanie w ściółce upragnionych grzybów, powinniśmy zdobyć chociażby podstawową wiedzę jak odróżnić grzyby jadalne od trujących. A do lasu możemy się wybrać zaopatrzeni w atlas, który pozwoli nam rozwiać wątpliwości w razie potrzeby. Dobrze też po owocnym grzybobraniu poprosić o konsultację doświadczonego grzybiarza, a jeśli takiego nie znamy, zawsze możemy udać się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Tam dyżury pełnią wykwalifikowani grzyboznawcy, którzy służą radą bezpłatnie. I pamiętajmy, od zasady numer jeden zależy nasze zdrowie, a może nawet życie.

Drugą ważną zasadą jest zachowanie wysokiej kultury osobistej w lesie. Nie hałasujmy, nie zostawiajmy śmieci i niedopałków. Kiedy natrafimy na grzyby trujące, po prostu zostawmy je tam, gdzie je znaleźliśmy, nie depczmy ich owocników. Wiedzieć musimy, że nie wszędzie wolno nam zbierać grzyby. Zakaz obowiązuje na obszarach chronionych – w rezerwatach i parkach narodowych. Nie wolno nam też zbierać grzybów należących do gatunków chronionych. Może nas za to nawet spotkać kara finansowa. A jeśli już natrafimy na okaz, który z pewnością jest jadalny i nie jest chroniony, powinniśmy go wyciąć nożykiem u podstawy lub delikatnie wykręcić z podłoża, a miejsce po grzybie przykryć ściółką, aby grzybnia nie wyschła.

Las nęci nasz ciszą, kojącą zielenią, chłodem w upalne dni, oferuje nam swoje owoce. Korzystając z jego darów nie zapominajmy, że w lesie jesteśmy tylko gośćmi.

Więcej wpisów z bloga

Czy weganie mogą pić wino?
Poradnik
09.04
2019
1209

Czy weganie mogą pić wino?

Coraz więcej osób deklaruje się jako wegetarianie lub weganie. Są to nawyki żywieniowe oraz styl życia, który może również wpłynąć na wybór wina.

Czytaj więcej »
Inga Więch

Inga Więch

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie