Blog - Najnowsze informacje o promocjach


04.07
2017
1209

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Przed sklepową półką, pełną chlebów i bułek różnego rodzaju, często pojawia się dylemat, jaki rodzaj pieczywa wybrać. Rozróżniamy na ogół pieczywo jasne i ciemne, ale w związku z brakiem rozeznania i przyzwyczajeniem, najczęściej wybieramy ostatecznie to pierwsze.

Jasne czy ciemne?

Jasne pieczywo produkowane jest z oczyszczonej i przetworzonej mąki, najczęściej pszennej. Taka mąką pozbawiona jest zewnętrznych części ziarna, a tym samym wielu cennych składników mineralnych, witamin i błonnika.

Ciemne pieczywo to produkt powstający z mąki mniej przetworzonej, która zachowuje elementy zewnętrznej części ziarna. To one sprawiają, iż wypieki zyskują ciemne zabarwienie. Mąka mniej przetworzona zachowuje odżywcze i prozdrowotne właściwości.

Jaka mąka?

Rodzaj jasnego i ciemnego pieczywa jest bezpośrednio związany z typem mąki, który mówi o stopniu jej przetworzenia. Np. mąka razowa typu 2000 zawiera 2% substancji mineralnych, a mąka bardzo oczyszczona, np. typu 450 - zaledwie 0,45%.

Ciemne pieczywo jest produkowane m.in. z mąki pełnoziarnistej, razowej lub graham. Im mąka bardziej przetworzona, tym pieczywo jaśniejsze.

Pszenny czy żytni?

Uważa się, iż w diecie zdrowego człowieka powinien znaleźć się każdy rodzaj pieczywa, jednak w różnych proporcjach. Najwięcej, ponad połowę spożywanego pieczywa, powinno stanowić to mieszane – żytnio-pszenne lub pszenno-żytnie (pierwszy człon wskazuje na przewagę danego rodzaju maki), około 20%  - jasne pieczywo, a pozostałe 15% - ciemne pieczywo, np. razowe.

Kategorie: Porównania
Tagi: pieczywo, chleb, chleb jasny, chleb razowy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Wyjątkowe pomysły na prezenty walentynkowe. SPRAWDŹ!
Poradnik
25.01
2019
1209

Wyjątkowe pomysły na prezenty walentynkowe. SPRAWDŹ!

Walentynki to czas kiedy zakochani celebrują swoją miłość. 14 lutego mamy okazję obdarować swoją drugą połówkę drobnym prezentem i spędzić razem czas. Jeśli nie wiesz co wręczyć swojej ukochanej osobie o to kilka pomysłów, które na pewno jej/jemu się spodobają!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Dzień Babci i Dziadka - Jak spędzić z dziadkami ten czas?
Poradnik
18.01
2019
1209

Dzień Babci i Dziadka - Jak spędzić z dziadkami ten czas?

Dzień Babci i Dziadka to idealny czas by spotkać się z dziadkami i obdarować ich prezentami. Seniorów możemy zabrać na różne występy, zaoferować chwilę relaksu albo kupić drobny upominek.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie