Blog - Najnowsze informacje o promocjach


04.07
2017
1209

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Przed sklepową półką, pełną chlebów i bułek różnego rodzaju, często pojawia się dylemat, jaki rodzaj pieczywa wybrać. Rozróżniamy na ogół pieczywo jasne i ciemne, ale w związku z brakiem rozeznania i przyzwyczajeniem, najczęściej wybieramy ostatecznie to pierwsze.

Jasne czy ciemne?

Jasne pieczywo produkowane jest z oczyszczonej i przetworzonej mąki, najczęściej pszennej. Taka mąką pozbawiona jest zewnętrznych części ziarna, a tym samym wielu cennych składników mineralnych, witamin i błonnika.

Ciemne pieczywo to produkt powstający z mąki mniej przetworzonej, która zachowuje elementy zewnętrznej części ziarna. To one sprawiają, iż wypieki zyskują ciemne zabarwienie. Mąka mniej przetworzona zachowuje odżywcze i prozdrowotne właściwości.

Jaka mąka?

Rodzaj jasnego i ciemnego pieczywa jest bezpośrednio związany z typem mąki, który mówi o stopniu jej przetworzenia. Np. mąka razowa typu 2000 zawiera 2% substancji mineralnych, a mąka bardzo oczyszczona, np. typu 450 - zaledwie 0,45%.

Ciemne pieczywo jest produkowane m.in. z mąki pełnoziarnistej, razowej lub graham. Im mąka bardziej przetworzona, tym pieczywo jaśniejsze.

Pszenny czy żytni?

Uważa się, iż w diecie zdrowego człowieka powinien znaleźć się każdy rodzaj pieczywa, jednak w różnych proporcjach. Najwięcej, ponad połowę spożywanego pieczywa, powinno stanowić to mieszane – żytnio-pszenne lub pszenno-żytnie (pierwszy człon wskazuje na przewagę danego rodzaju maki), około 20%  - jasne pieczywo, a pozostałe 15% - ciemne pieczywo, np. razowe.

Kategorie: Porównania
Tagi: pieczywo, chleb, chleb jasny, chleb razowy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Czy weganie mogą pić wino?
Poradnik
09.04
2019
1209

Czy weganie mogą pić wino?

Coraz więcej osób deklaruje się jako wegetarianie lub weganie. Są to nawyki żywieniowe oraz styl życia, który może również wpłynąć na wybór wina.

Czytaj więcej »
Inga Więch

Inga Więch

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie