Blog - Najnowsze informacje o promocjach


28.06
2017
1209

Jak zakaz handlu w niedzielę odbije się na małych sklepach?

Jak zakaz handlu w niedzielę odbije się na małych sklepach?

Zapewne przyzwyczailiśmy się już do tego, że co jakiś czas politycy lubią powracać do tematu zakazu handlu w niedzielę. Przy okazji najnowszej debaty, podczas której zaproponowano skrócenie pracy sklepów do godziny 13:00, warto zwrócić uwagę na przemilczany dotąd aspekt, a mianowicie sytuację małych, osiedlowych sklepów, jeśli ów zakaz wejdzie w życie.

Uważa się, iż ustawa sprzyjać będzie pogłębieniu więzi rodzinnych, a także nareszcie umożliwi Polakom wypoczynek. Czy jednak praca nad nią nie powinna być poprzedzona odpowiednimi badaniami nad preferencjami konsumentów i ich zwyczajami? Chodzi tu przede wszystkim o sklepy osiedlowe, ponieważ to one właśnie najbardziej ucierpią, jeśli ustawa wejdzie w życie.

Sytuacja małych sklepów

Analizy brakuje, jedynym zaś punktem zaczepienia jest sytuacja na Węgrzech, gdzie niedzielny zakaz handlu dużych sklepów obowiązywał przez lata, obecnie jednak rząd powoli się z niego wycofuje. A dlaczego? Przede wszystkim miał on fatalny skutek dla wspomnianych małych sklepów, które zostały wręcz rozdeptane przez duże hipermarkety, wprowadzające w piątki i soboty gigantyczne promocje, z nadzieją na przyciągnięcie rzeszy klientów, którzy po zrobieniu zakupów, nie mieli już najmniejszej ochoty na niedzielne zaopatrywanie się w towar w małych sklepikach. Skutek był następujący: hipermarkety przyciągnęły klientów w swojej lokalizacji, co na dłuższą metę spowodowało bankructwo przedsiębiorców mniejszego sortu.

Badanie nawyków konsumenckich

Przykład ten znakomicie obrazuje sytuację, w której ustawa zakazu handlu w niedzielę wdrożona zostaje bez przeprowadzenia wcześniejszego badania rynku. Jest ono absolutnie kluczowe, a co za tym idzie, niezbędne. Bez znajomości nawyków konsumenckich i przeanalizowania skutków, jakie zakaz handlu w niedzielę i święta może wywrzeć na rynek, wprowadzenie ustawy może mieć katastrofalne skutki dla mniejszych przedsiębiorców.

Kategorie: Porównania
Tagi: handel w niedzielę, zakupy, handel

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie