Blog - Najnowsze informacje o promocjach


28.02
2017
1209

Ostatki - polska tradycja zakończenia karnawału

Ostatki - polska tradycja zakończenia karnawału

Ostatki (zwane inaczej zapustami lub mięsopustem) to kilka ostatnich dni karnawału - licząc od Tłustego Czwartku do wtorku przed Środą Popielcową. Standardowo kojarzą się one z dużą ilością jedzenia i wszelkiego rodzaju hucznymi zabawami.

Według tradycji ostatki służą do wybawienia się przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości w czasie wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Czas ten łączy się z wieloma obrzędami i ludowymi tradycjami.

Historia ostatków

Ostatki ściśle wiążą się z okresem karnawału - czasem zabaw, biesiad i tańców do białego rana. Ten szczególny czas nabiera mocy podczas kilku dni przed wielkim postem, kiedy na stołach króluje bogate jadło i napoje, a skoczna muzyka rozbrzmiewa do białego rana. Tradycja ostatków sięga wielu wieków wstecz, kiedy to na szlacheckich i magnackich dworach stoły uginały się od wszelkiego dobra, a w karczmach wiejskich przez całą noc odbywały się wesołe potańcówki. Do dziś znana jest staropolska przyśpiewka, która brzmi: "Kiej ostatki, to ostatki, cieszcie się dziouchy i matki, kiej ostatki, to ostatki, niech tańcują wszystkie babki". W ostatni wtorek przed wielkim postem należało najeść i napić się do syta. Jednak zabawy musiały skończyć się z wybiciem północy - tradycja głosi, iż jeśli ktoś złamie ten zakaz, to przez resztę życia będzie tańcował z diabłem. Warte podkreślenia jest to, iż polska tradycja ostatkowego wtorku generalnie wiąże się z diabłem - w dawnych czasach wierzono, iż tego dnia chodzi on po ziemi i aby nie dopuścić zła do siebie, to należy się przebrać. Wszak ostatni dzień karnawału był nazywany kusym wtorkiem.

Obrzędy związane z ostatkami

Historia polskich ostatków to nie tylko czas bogatego jedzenia i wesołych zabaw, ale także różnorodnych obrzędów. Jednym z nich jest ostatkowe przywoływanie wiosny. Po wielu staropolskich wsiach chodziły maszkary zapustne, które głośnym hałasem starały się pobudzić przyrodę do życia. Natomiast zakończeniem ostatkowego wtorku było wywieszenie w kominie dokładnie umytej patelni, która symbolizowała wyrzeczenie się tłuszczu przez kolejne czterdzieści dni. A o północy do karczmy pukał Popielec - stwór w łachmanach symbolizujący wielki post, który przepędzał najbardziej opornych gości.

Dzisiaj ostatki wiążą się głównie z zabawami w pubach i dyskotekach. Mało kto pamięta już o starodawnych obrzędach. Jednak tradycja chrześcijańska przetrwała wieki - do dnia dzisiejszego ostatki to przede wszystkim zakończenie karnawału i wkroczenie w czas wielkiego postu.

Więcej wpisów z bloga

Czy weganie mogą pić wino?
Poradnik
09.04
2019
1209

Czy weganie mogą pić wino?

Coraz więcej osób deklaruje się jako wegetarianie lub weganie. Są to nawyki żywieniowe oraz styl życia, który może również wpłynąć na wybór wina.

Czytaj więcej »
Inga Więch

Inga Więch

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie