Blog - Najnowsze informacje o promocjach


28.02
2017
1209

Ostatki - polska tradycja zakończenia karnawału

Ostatki - polska tradycja zakończenia karnawału

Ostatki (zwane inaczej zapustami lub mięsopustem) to kilka ostatnich dni karnawału - licząc od Tłustego Czwartku do wtorku przed Środą Popielcową. Standardowo kojarzą się one z dużą ilością jedzenia i wszelkiego rodzaju hucznymi zabawami.

Według tradycji ostatki służą do wybawienia się przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości w czasie wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Czas ten łączy się z wieloma obrzędami i ludowymi tradycjami.

Historia ostatków

Ostatki ściśle wiążą się z okresem karnawału - czasem zabaw, biesiad i tańców do białego rana. Ten szczególny czas nabiera mocy podczas kilku dni przed wielkim postem, kiedy na stołach króluje bogate jadło i napoje, a skoczna muzyka rozbrzmiewa do białego rana. Tradycja ostatków sięga wielu wieków wstecz, kiedy to na szlacheckich i magnackich dworach stoły uginały się od wszelkiego dobra, a w karczmach wiejskich przez całą noc odbywały się wesołe potańcówki. Do dziś znana jest staropolska przyśpiewka, która brzmi: "Kiej ostatki, to ostatki, cieszcie się dziouchy i matki, kiej ostatki, to ostatki, niech tańcują wszystkie babki". W ostatni wtorek przed wielkim postem należało najeść i napić się do syta. Jednak zabawy musiały skończyć się z wybiciem północy - tradycja głosi, iż jeśli ktoś złamie ten zakaz, to przez resztę życia będzie tańcował z diabłem. Warte podkreślenia jest to, iż polska tradycja ostatkowego wtorku generalnie wiąże się z diabłem - w dawnych czasach wierzono, iż tego dnia chodzi on po ziemi i aby nie dopuścić zła do siebie, to należy się przebrać. Wszak ostatni dzień karnawału był nazywany kusym wtorkiem.

Obrzędy związane z ostatkami

Historia polskich ostatków to nie tylko czas bogatego jedzenia i wesołych zabaw, ale także różnorodnych obrzędów. Jednym z nich jest ostatkowe przywoływanie wiosny. Po wielu staropolskich wsiach chodziły maszkary zapustne, które głośnym hałasem starały się pobudzić przyrodę do życia. Natomiast zakończeniem ostatkowego wtorku było wywieszenie w kominie dokładnie umytej patelni, która symbolizowała wyrzeczenie się tłuszczu przez kolejne czterdzieści dni. A o północy do karczmy pukał Popielec - stwór w łachmanach symbolizujący wielki post, który przepędzał najbardziej opornych gości.

Dzisiaj ostatki wiążą się głównie z zabawami w pubach i dyskotekach. Mało kto pamięta już o starodawnych obrzędach. Jednak tradycja chrześcijańska przetrwała wieki - do dnia dzisiejszego ostatki to przede wszystkim zakończenie karnawału i wkroczenie w czas wielkiego postu.

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie