Blog - Najnowsze informacje o promocjach


28.02
2017
1209

Ostatki - polska tradycja zakończenia karnawału

Ostatki - polska tradycja zakończenia karnawału

Ostatki (zwane inaczej zapustami lub mięsopustem) to kilka ostatnich dni karnawału - licząc od Tłustego Czwartku do wtorku przed Środą Popielcową. Standardowo kojarzą się one z dużą ilością jedzenia i wszelkiego rodzaju hucznymi zabawami.

Według tradycji ostatki służą do wybawienia się przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości w czasie wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Czas ten łączy się z wieloma obrzędami i ludowymi tradycjami.

Historia ostatków

Ostatki ściśle wiążą się z okresem karnawału - czasem zabaw, biesiad i tańców do białego rana. Ten szczególny czas nabiera mocy podczas kilku dni przed wielkim postem, kiedy na stołach króluje bogate jadło i napoje, a skoczna muzyka rozbrzmiewa do białego rana. Tradycja ostatków sięga wielu wieków wstecz, kiedy to na szlacheckich i magnackich dworach stoły uginały się od wszelkiego dobra, a w karczmach wiejskich przez całą noc odbywały się wesołe potańcówki. Do dziś znana jest staropolska przyśpiewka, która brzmi: "Kiej ostatki, to ostatki, cieszcie się dziouchy i matki, kiej ostatki, to ostatki, niech tańcują wszystkie babki". W ostatni wtorek przed wielkim postem należało najeść i napić się do syta. Jednak zabawy musiały skończyć się z wybiciem północy - tradycja głosi, iż jeśli ktoś złamie ten zakaz, to przez resztę życia będzie tańcował z diabłem. Warte podkreślenia jest to, iż polska tradycja ostatkowego wtorku generalnie wiąże się z diabłem - w dawnych czasach wierzono, iż tego dnia chodzi on po ziemi i aby nie dopuścić zła do siebie, to należy się przebrać. Wszak ostatni dzień karnawału był nazywany kusym wtorkiem.

Obrzędy związane z ostatkami

Historia polskich ostatków to nie tylko czas bogatego jedzenia i wesołych zabaw, ale także różnorodnych obrzędów. Jednym z nich jest ostatkowe przywoływanie wiosny. Po wielu staropolskich wsiach chodziły maszkary zapustne, które głośnym hałasem starały się pobudzić przyrodę do życia. Natomiast zakończeniem ostatkowego wtorku było wywieszenie w kominie dokładnie umytej patelni, która symbolizowała wyrzeczenie się tłuszczu przez kolejne czterdzieści dni. A o północy do karczmy pukał Popielec - stwór w łachmanach symbolizujący wielki post, który przepędzał najbardziej opornych gości.

Dzisiaj ostatki wiążą się głównie z zabawami w pubach i dyskotekach. Mało kto pamięta już o starodawnych obrzędach. Jednak tradycja chrześcijańska przetrwała wieki - do dnia dzisiejszego ostatki to przede wszystkim zakończenie karnawału i wkroczenie w czas wielkiego postu.

Więcej wpisów z bloga

10 pomysłów na prezent, które rozbudzą kreatywność Twojego dziecka
Poradnik
27.11
2018
1209

10 pomysłów na prezent, które rozbudzą kreatywność Twojego dziecka

Nieustanny rozwój społeczeństwa powoduje, że rozpadowi ulegają wszelkie stereotypy dotyczące wychowania dziecka. Niegdyś, dla rodzica dziecięca wyobraźnia miała drugorzędne znaczenie. Dzisiaj zgodnie stwierdzamy, że wyobraźnia stanowi integralną część naszego życia, a zadaniem dorosłych jest stymulowanie jej od najmłodszych lat...

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Black Friday 2018 [LISTA SKLEPÓW]
Polecamy
23.11
2018
1209

Black Friday 2018 [LISTA SKLEPÓW]

Jesień to czas kiedy wielu klientów zaczyna poszukiwać korzystnych promocji i rabatów na różnorodne produkty. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się akcja Black Friday. W tym roku szalony piątek przypada na 23 listopada. Tego dnia z pewnością warto wybrać się na udane zakupy.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie