Blog - Najnowsze informacje o promocjach


09.12
2016
1209

Co wiemy o tradycjach świątecznych?

Co wiemy o tradycjach świątecznych?

Nieodłącznym symbolem Bożego Narodzenia jest choinka. Zapach świerku lub jodły wprowadza do domu niepowtarzalna atmosferę. Pięknie przystrojone drzewko jest dumą każdej rodziny. Mało jednak wiemy o samym zwyczaju ubierania choinki. Potocznie mówi się, że jest to zwyczaj, który przyszedł do nas z Niemiec. Czy na pewno?

Ciężko ustalić dokładną datę powstania zwyczaju ubierania choinki. Samo drzewo w wielu kulturach świata symbolizuje życie i motyw odradzania się. „Rajskie drzewo poznania dobra i zła” występowało w wielu misteriach o Adamie i Ewie od wieków, ale sam zwyczaj powstał około XVI wieku w Alzacji – krainie nad Renem we wschodniej Francji. Iglaste drzewa przyozdabiało się w okolicy Bożego Narodzenia ozdobami z papieru i owocami, przede wszystkim zaś jabłkami. Popularyzacja tego zjawiska nastąpiła dopiero w XIX wieku. Pierwotnie przystrajanie choinki odbywało się  Anglii i Francji, a potem rozpowszechniło się na całą Europę Południową. Prawdą jest, że do Polski choinka przywędrowała od Niemców. A ściślej rzecz ujmując  - od niemieckich protestantów. Wyprała ona nasze tradycyjne stroiki bożonarodzeniowe – jemiołę, podłażniczkę oraz Diducha – dekorowany snop zboża.

Obecnie przystrajanie choinki to jedno z najprzyjemniejszych Świątecznych przygotowań. Często zabiera się do tego cała rodzina. Rodzaj ozdób jest dowolny. Zawsze jednak na czubku musi znajdować się Gwiazda Betlejemska – symbol szczęśliwych powrotów z dalekich stron.

Wiele dyskontów oferuje obecnie ozdoby świąteczne. Są one bardziej lub mniej strojne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Leroy Merlin lub Kik oprócz choinki przystoi nam cały dom. Lampki i bombki znajdziemy w takich sklepach handlowych jak Tesco, Carrefour lub Biedronka. Wiele producentów posiada także w swojej ofercie słodycze, które powiesić można na bożonarodzeniowej choince. Są one dostępne w mniejszych dyskontach, takich jak Odido lub Żabka.

Więcej wpisów z bloga

Czy weganie mogą pić wino?
Poradnik
09.04
2019
1209

Czy weganie mogą pić wino?

Coraz więcej osób deklaruje się jako wegetarianie lub weganie. Są to nawyki żywieniowe oraz styl życia, który może również wpłynąć na wybór wina.

Czytaj więcej »
Inga Więch

Inga Więch

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie