Blog - Najnowsze informacje o promocjach


02.02
2016
1209

Polacy przed zakupami suzkają rekomendacji

Polacy przed zakupami suzkają rekomendacji

Im bardziej jesteśmy zaangażowani w nabycie produktu, tym bardziej emocjonalnie podchodzimy do rekomendacji. Chętnie dzielimy się ze znajomymi opinią na temat droższych oraz bardziej potrzebnych dla nas produktów, a takoż usług. Ta zasada dotyczy szczególnie usług prawniczych oraz samochodów – wynika z badań dr Jolanty Tkaczyk z Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego.

Dr Jolanta Tkaczyk zajmuje się  badaniem komunikacji nieformalnej. Szuka odpowiedzi na pytania, co skłania do decyzji zakupowej i wpływa na opinie o produktach oraz usługach. We wrześniu 2014 roku dr Jolanta Tkaczyk przepytała 1000 konsumentów w wieku od 15 do 50 lat, czy zdarzyło im się zarekomendować lub odradzić  komuś usługę lub towar. Osoby badane wybierały z listy produkt lub usługę, kupno których było dla nich najbardziej ważne.

Jak wynika z badań - 84 proc. ankietowanych zadeklarowało, że poleciło komuś produkt lub usługę, a 46 proc., że zdarzyło im się kogoś zniechęcać do zakupu.

Pozytywne lub negatywne opinie pochodzą z poziomu zaangażowania w kupno produktu. Dr Tkaczyk wyjaśnia to: „ Poprzez zaangażowanie w zakup rozumiemy to, jak ważny jest on dla nas, jakie ma znaczenie dla naszego życia, zdrowia, rodziny.”

Decydującym czynnikiem  o zaangażowanie w zakup i polecanie sobie produktu  jest wiek.

- Im młodsi konsumenci, tym bardziej angażują się w zakup komórki. Nowy sprzęt jest dla nich bardzo ważny, jego zakup wiąże się z dużym wydatkiem. Dla osoby dojrzałej kupno telefonu nie jest aż tak istotną sprawą. A co za tym idzie, młodsi konsumenci chętniej niż starsi polecają sobie potem konkretne modele smartfonów – tłumaczy dr Jolanta Tkaczyk.

Dla ponad 60 proc. Polaków rekomendacje są najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Rekomendacje dotyczą głównie hoteli, restauracji, filmów, usług medycznych, a takoż prawniczych.

Kategorie: Poradnik
Tagi: zakupy, rekomendacja, zaangażowanie

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie