Blog - Najnowsze informacje o promocjach


17.07
2015
1209

Limity płacenia kartą

Limity płacenia kartą

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi posiada karty kredytowe lub debetowe. Co za tym idzie, płacenie kartą za różnego rodzaju zakupy staje się coraz bardziej powszechne i popularne. Stanowi niewątpliwie wygodny sposób płacenia za zakupy bez konieczności posiadania gotówki w portfelu, odliczania odpowiedniej kwoty, wydawania reszty przez kasjera. Nadal jednak powszechnym problemem jest stosowany przez sklepy limit kwoty, od której można w danym sklepie płacić kartą.

Według badań przeprowadzonych przez ABR SESTA aż w 73% małych sklepów istnieje limit płacenia kartą. Badania te zostały przeprowadzone za pośrednictwem aplikacji TakeTask, wśród niewielkich, niezrzeszonych nigdzie sklepów spożywczych. Na podstawie analizy tych badań okazało się, że 31 % małych sklepów nakłada ograniczenie w przypadku zapłaty bezgotówkowej. W tych sklepach kartą za zakupy można zapłacić wówczas, gdy kwota do zapłaty przekracza 10 zł lub więcej. Natomiast w 50% sklepów określono ten limit powyżej złotówki.

Znaczący jest przy tym fakt, że duże sieci handlowe oraz zrzeszone sklepy nie nakładają tego typu limitów. Znamienne są dwa zjawiska. Po pierwsze właściciele sklepów, którzy nakładają takie limity, nie zdają sobie sprawy z wysokości opłaty, którą trzeba uiścić za ten rodzaj transakcji. Po drugie klienci nie wiedzą, że tego rodzaju ograniczenia w płatnościach kartą nie są zgodne z ustaleniami spisanymi w umowach pomiędzy sklepami a firmami, od których nabywają stosowane u siebie terminale. Nakładane limity w płatnościach kartą ustalane są wyłącznie przez właścicieli sklepów. Jeżeli klient chce zapłacić kartą za swoje zakupy, a ich wartość nie jest wystarczająco wysoka, najczęściej dokupuje kolejne produkty, aby kwota osiągnęła wymaganą przez sklep wysokość do dokonania płatności. Klienci nie muszą się jednak na to godzić. Istnieje możliwość zgłoszenia w banku  skargi na sklep, który nakłada takie limity. Następnie fakt ten zgłaszany jest u agenta rozliczeniowego, a ten kontaktuje się bezpośrednio z właścicielem sklepu. W rezultacie takiego spotkania sprzedawca może zostać zobligowany do zapłacenia kary pieniężnej lub wręcz może zostać pozbawiony terminala płatniczego.

Pomimo obniżenia stawek interchange do 0,3% przy płatnościach kartą kredytową i do 0,2% w wypadku płatności kartą debetową, nie przyczynia się to do ograniczenia liczby sklepów, które nakładają limity na płatności kartą. Niezmienną, wymaganą opłatą, którą musi ponosić właściciel sklepu jest koszt dzierżawy terminala. Niedogodność stanowi fakt, że prawne konsekwencje nakładania limitów na płatność kartą nie są uregulowane. Brak jest jasno sprecyzowanych przepisów, które zakazywałyby tego typu procederów. Co więcej, uregulowania takie nie są nawet planowane. W przypadku sklepów sieciowych zdecydowanie odchodzi się od tego typu ograniczeń, w przeciwieństwie do sklepów niezrzeszonych. Nakładanie tych ograniczeń nie jest uczciwą praktyką, ale też nie stanowi łamania polskiego prawa.

 

Kategorie: Poradnik
Tagi: płatności, terminal

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie