Blog - Najnowsze informacje o promocjach


09.02
2015
1209

Wyprodukowano w Polsce

Wyprodukowano w Polsce

W ostatnich latach dość widoczne zrobiło się zjawisko przenoszenia produkcji wielu firm poza granice kraju. Wiąże się to z wieloma korzyściami dla producenta. Co to znaczy dla konsumentów? Dlaczego niektóre firmy wciąż wstrzymują się ze zmianą lokalizacji swoich zakładów?

Produkcja poza krajem

Przenoszenie fabryk do innych krajów wiąże się z wieloma oszczędnościami dla producenta. Zazwyczaj przenosi się swoje oddziały do krajów takich, jak:  Bangladesz, Tajwan czy Chiny.  Z punktu widzenia klienta - nie sposób tego nie zauważyć. W ubraniach polskich marek zdecydowanie częściej na metkach widnieją napisy „Made in China”, niż „Made in Poland”. Ale nie tylko metka sugeruje inne pochodzenie. Jest to bardzo odczuwalne podczas użytkowania produktów. Często to materiały gorszego gatunku, szybciej się zużywają, są niestarannie wykończone. Ceny takich wyrobów są oczywiście bardzo atrakcyjne i tym atutem zachęcają rzesze nabywców do kupna.

Dla producentów wykorzystanie zagranicznych zakładów produkcyjnych jest bardzo opłacalne. Koszty utrzymania znacznie spadają, co wiąże się z tanią siłą roboczą i niższymi standardami jakości procesu produkcyjnego. Dzięki temu producent może zejść z ceny i stwarzać konkurencję na naszym rodzimym rynku.

Produkcja w kraju

Co kieruje przedsiębiorcami, którzy bazują na lokalnej produkcji? Główną zaletą takiej decyzji jest możliwość kontroli jakości produktów. Wielu producentów uznaje to za jedyną słuszną strategię. Dzięki pełnym możliwościom sprawdzania jakości wyrobów, ale także przebiegu całego procesu produkcyjnego, są pewni, że klienci do nich wrócą. Ale to nie wszystko. Posiadanie zakładu „na miejscu” znacznie skraca proces realizacji zamówienia. Pozwala na sprawne wykonanie niestandardowych zleceń. Wymagający klient chętniej skorzysta z usług danej marki, gdy wie, że zostanie szybko i kompleksowo obsłużony. Oczekiwania konsumenta w postaci: doboru składu, koloru, kroju, sposobu wykończenia, czy niestandardowego rozmiaru nie będą problemem. Niestety produkcja o wyższym standardzie wiąże się z wyższą ceną produktów i ciągłą walką o rynek z konkurencją.

Dobrym argumentem polskiej produkcji jest też tworzenie lokalnych miejsc pracy, a tym samym współtworzenie regionalnej gospodarki. Zdaniem prezesa Podlaskiego Związku Pracodawców, włączenie się w sieć rodzimej gospodarki „jest jeszcze szersze poprzez współpracę z podwykonawcami czy specjalistami, którzy pracując na ich rzecz również mogą się rozwijać, zarabiają, zatem płacą podatki i zatrudniają kolejnych pracowników. Dzięki temu tworzy się prawdziwa sieć połączeń i gospodarczych współzależności, których konsekwencją jest rozwój gospodarczo-społeczny całego regionu”. Tutaj pojawia się jednak jeden problem – niewykwalifikowani pracownicy. System edukacji uczelni często nie gwarantuje posiadania podstawowych umiejętności zawodowych. Ale na to również jest sposób – ścisła współpraca ze szkołami, umożliwiająca nabywanie doświadczenia jeszcze podczas edukacji i tym samym obustronne wspieranie branży.

Gdzie kupić polskie produkty?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wiele znanych polskich marek odzieżowych cieszy się uznaniem ze strony konsumentów. Ich sieci znajdują się w galeriach i centrach handlowych w całym kraju. Znane z polskiej jakości są marki takie, jak np. Bytom, Vistula, Wólczanka czy Ewa Bień. Marką promującą krajowych producentów jest również Eleganza. Warto wiedzieć, że nie zawsze produkt wytworzony w Polsce musi być drogi. Mnóstwo sklepów organizuje liczne wyprzedaże i promocje, których ceny są konkurencyjne z markami zagranicznymi. Wspieranie rodzimej produkcji na pewno będzie obustronną korzyścią w takiej sytuacji.

Kategorie: Poradnik
Tagi: Bytom, eleganza, odzież, wólczanka

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie