Blog - Najnowsze informacje o promocjach


06.02
2015
1209

Tłusty czwartek – tradycja czy kaloryczna rozpusta?

Tłusty czwartek – tradycja czy kaloryczna rozpusta?

Święto słodkości zbliża się wielkimi krokami. Na witrynach sklepowych pojawiają się pulchne pączki w wielu wariantach smakowych, kruche faworki i wiele innych wypieków. W niektórych cukierniach limit zamówień na ten dzień jest już wyczerpany. Czy warto ulegać okazjonalnej pokusie? Co kryje „tłusta tradycja”?

Słodkie promocje

O zbliżającym sie tłustym czwartku przypominają nie tylko sklepowe plakaty, ale również okładki gazetek promocyjnych. Kuszą zdjęciami lukrowanych pączków, faworków i innych słodkości. Warto sprawdzić wcześniej, które sieci przygotują oferty specjalne na ten dzień, by uniknąć nerwowego biegania po sklepach i stania w długich kolejkach. Po najlepsze pączki potrafią bowiem ustawiać się naprawdę długie ogonki...

Pączkowymi ofertami już dziś kusi Tesco, Auchan i Real. Stosowne promocje pojawią się też na pewno w lokalnych piekarniach osiedlowych sklepikach :)

Pączki dawniej…

Korzenie tego święta sięgają starożytności. W naszej tradycji rozpoczynało ostatni tydzień mięsopustu, czyli dzisiejszego karnawału. Wówczas zajadano się mocno kalorycznymi przysmakami w związku ze zbliżającym się czterdziestodniowym postem. Dlatego właśnie Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym, uzależnionym od okresu wielkanocnego. Tłuste smakołyki nie były dawniej kojarzone ze słodyczami. Były wykonane z ciasta chlebowego, smażone na smalcu wieprzowym i wypełnione słoniną. Ze świętem wiązał się też ciekawy zwyczaj. W jednym z pączków ukryty był migdał. Ten, kto trafił na taką niespodziankę – miał żyć dostatnio przez kolejny rok.

Pączki dziś…

Dzisiejsze przekąski nie są tak kaloryczne jak dawniej, jednak wciąż pozostają sporym obciążeniem dla naszego metabolizmu. Przeciętny pączek to 340 kcal i 12 g tłuszczu. Wystarczy zjeść 3 pączki aby wypełnić dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz, a regeneracja organizmu wcale nie będzie prosta. Spalenie takiej ilości tłuszczu może być równoznaczne z trzygodzinną, intensywną jazdą na rowerze.

Pączki gotowe, kupowane w sklepie wiążą się też z innym ryzykiem. Często są źle usmażone, tzn. zatopione w starej fryturze, mocno nasączone tłuszczem, poddane nieodpowiedniej temperaturze. Efektem spożywania takich wypieków może być przyswajanie przez organizm substancji rakotwórczych i innych produktów ubocznych. Najlepsze są pączki smażone na tłuszczu zwierzęcym, który nie zmienia swoich właściwości podczas smażenia.

Nietłusty Czwartek

Jak uchronić się przed kusząca wizją naprawdę tłustego czwartku? Zasady są bardzo proste. Wystarczy ograniczyć ilość spożywanych tego dnia smakołyków np. do jednego pączka, bądź kilku sztuk jego miniatury. Pamiętajmy, że nawet symboliczna przekąska będzie celebrowaniem tak lubianego przez Polaków święta. Warto sięgnąć po te obsypane cukrem pudrem. W porównaniu z wersją obficie polaną lukrem nie wypadają wcale gorzej, a my mamy kilka kalorii mniej na swoim koncie.

Gdy sami smażymy pączki – dodajmy do ciasta odrobinę octu lub spirytusu. Dzięki temu nie będą nadmiernie chłonęły tłuszczu. Tłuszcz musi być mocno rozgrzany. W przypadku oleju można wrzucić do niego kawałek ziemniaka, aby pączki się nie przypalały.

 

 

 

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie