Blog - Najnowsze informacje o promocjach


17.11
2014
1209

Nasze dzieci będą jadły zdrowiej!

Nasze dzieci będą jadły zdrowiej!

Z nadwagą zmaga się około 29% polskich jedenastolatków. Plasuje to nasz kraj na niechlubnym, pierwszym miejscu w Europie w tej kategorii wiekowej. W dziedzinie aktywności fizycznej zajmujemy natomiast 34. miejsce, na 37 przebadanych krajów. Takie wyniki są co najmniej niepokojące. Na szczęście Sejm RP podjął już stosowne działania, by opanować zaistniałą sytuację: od roku szkolnego 2015/2016 w sklepikach szkolnych wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży niezdrowej żywności. Od tej pory to producenci zdrowych produktów będą głównymi dostawcami pożywienia dla naszych dzieci.

 

Zgubne nawyki żywieniowe

Dziesięciominutowa przerwa, podczas której większość czasu dzieci spędzają w sklepikowej kolejce, to idealny pretekst, by na szybko zjeść paczkę chipsów lub słodkiego batonika. Jest to najprostszy (i do tej pory najbardziej dostępny) sposób, by w kilka minut dostarczyć sobie trochę energii przed kolejną lekcją. Półki uginające się od słodkich, gazowanych napojów, czekoladek, batoników, ciastek i obficie lukrowanych pączków to niestety najczęstszy widok w szkolnych sklepikach. Jedynymi „daniami” na ciepło są zazwyczaj hot-dogi, hamburgery i zapiekanki. Połączenie takiego menu z brakiem odpowiedniej dawki ruchu to gotowy przepis na otyłość.

Państwowa interwencja

Aby zapanować nad tym niepokojącym stanem rzeczy, 23 października 2014r. Sejm przyjął nowelizację ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Od przyszłego roku szkolnego w sklepikach ma zagościć zdrowe, pożywne jedzenie. Uczniom znacznie łatwiej będzie zaopatrzyć się w owoce, warzywa, jogurty, twarożki i pełnowartościowe kanapki niż w niezdrowe batoniki i chrupki. Słodycze i fast-foody mają być stopniowo wypierane z polskich szkół, co oczywiście nie jest dobrą informacją dla producentów tego typu żywności.

Nie zapominajmy o edukacji

Ministerstwo Zdrowia wprowadzając tego typu modyfikacje ma na uwadze nie tylko konieczną walkę z otyłością wśród dzieci i młodzieży szkolnej, ale również aspekt edukacyjny. Firma Crispy Natural, produkująca beztłuszczowe i bezcukrowe chipsy z polskich owoców i warzyw, w październiku rozpoczęła drugą już edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii. Skierowana do nauczycieli, dzieci i ich rodziców akcja za pomocą ciekawych konkursów promuje zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i zachowania proekologiczne. 

Warto pamiętać, że zdrowy posiłek wpływa nie tylko na wagę i stan zdrowia dzieci, ale również na ich samopoczucie, koncentrację i efektywność uczenia się. Zaangażowanie rządu i producentów pełnowartościowej żywności już mamy. Teraz wystarczy jeszcze zmobilizować nauczycieli, rodziców i, przede wszystkim, same dzieci.

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie