Chwila refleksji
Trochę historii
Początkowo Wszystkich Świętych obchodzono 13 maja ku czci męczenników, którzy oddali swoje życie za wiarę. W ramach obchodów, relikwie świętych lub ich części przenoszono w różne miejsca, aby podkreślać, że są oni własnością całego Kościoła. Dopiero w 731 roku papież Grzegorz III zmienił datę święta na 1 listopada, z kolei papież Grzegorz IV zarządził, że dzień ten będzie dotyczył nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych uznawanych przez Kościół. Z biegiem lat 1 listopada stał się dniem, w którym wspomina się wszystkich zmarłych: członków rodziny, przyjaciół i dalszych znajomych.
Znicze
Zwyczaj zapalania zniczy wywodzi się z tradycji pogańskiej- podczas obchodzenia dziadów ludzie starali się zaspokoić różne potrzeby swoich zmarłych bliskich (wierzono bowiem, że ich duszę odwiedzają ziemię spragnione i głodne), przynosząc na ich groby pokarmy i zapalając znicze, których zadaniem było odstraszanie zjaw i upiorów oraz oświecanie im drogi do domów i zaświatów. Ponadto wierzono, że palący się płomień ogrzewa ich dusze i jest symbolem ludzkiego życia, które wypala się podobnie do świecy. Współcześnie zapalanie zniczy służy upamiętnieniu osoby zmarłej oraz oddaniu jej czci i szacunku.
Chryzantemy
Chryzantemy były uprawiane w Chinach już prawie 3000 lat temu. Z Chin przywędrowały z kolei do Japonii, gdzie stały się emblematem narodowym. Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy, symbolizuje perfekcję, dostojeństwo i słońce, a jej wizerunki ozdabiają wszelkie świątynie, pałace, a nawet klapy garniturów parlamentarzystów. Liczba płatków jest inna w zależności od zajmowanego stanowiska, więc na jej podstawie można nawet odtworzyć hierarchię państwa japońskiego.
W Polsce chryzantemy kojarzą się wyłącznie ze Świętem Zmarłych i wydają się być zarezerwowane na ten dzień – nikt nikomu nie podaruje chryzantemy z okazji urodzin czy imienin. Wbrew pozorom kwiaty te w zależności od koloru mają różne znaczenia- czerwone wyrażają miłość, różowe- oddanie, a najpopularniejsze, złociste- myślenie o ukochanej osobie. Dlatego też te ostatnie stały się niejako symbolem dnia 1 listopada.
Specjalne oferty na Święto Zmarłych
W najpopularniejszych supermarketach już od połowy października znajdziemy bardzo bogatą ofertę zniczy i kwiatów, dzięki czemu mamy dużą swobodę w dekorowaniu grobów najbliższych zgodnie z naszym upodobaniem. Producenci proponują nam szeroki wybór zniczy o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Na sklepowych półkach znajdziemy także sporo kwiatów (zarówno naturalnych jak i sztucznych) oraz środki czyszczące i pielęgnujące płyty nagrobne.
Wiele sieci wprowadza na ten czas specjalne oferty promocyjne, dzięki którym możemy nabyć dobrej jakości znicze i kwiaty w rozsądnych cenach. Kompleksowe zakupy przed Świętem Zmarłych możemy zrobić w sklepach sieci Carrefour, Lidl, Tesco, Aldi, Selgros, Leclerc, OBI oraz w wybranych punktach Społem.
Święto Zmarłych to wyjątkowy dzień, który każdy z nas chce spędzić w spokojnej atmosferze w gronie najbliższej rodziny. Warto zatem już teraz pomyśleć o niezbędnych zakupach, aby 1 listopada nie zaprzątać już sobie nimi głowy i móc poświęcić właściwą ilość czasu na wspominanie naszych Bliskich.
20141209