Blog - Najnowsze informacje o promocjach


27.10
2014
1209

Chwila refleksji

Chwila refleksji

Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym wyjątkowo mocno pamiętamy o Najbliższych, których nie ma już wśród nas. W naszym zabieganym, pełnym obowiązków i terminów życiu znajdujemy w końcu czas na chwilę przerwy i refleksji. W Święto Zmarłych razem z rodziną i przyjaciółmi odwiedzamy cmentarze, dzieląc się wspomnieniami na temat naszych Bliskich. Staramy się jak najładniej udekorować miejsce ich spoczynku, oddając im hołd za pośrednictwem płonących zniczy i barwnych kwiatów.

Trochę historii

Początkowo Wszystkich Świętych obchodzono 13 maja ku czci męczenników, którzy oddali swoje życie za wiarę. W ramach obchodów, relikwie świętych lub ich części przenoszono w różne miejsca, aby podkreślać, że są oni własnością całego Kościoła. Dopiero w 731 roku papież Grzegorz III zmienił datę święta na 1 listopada, z kolei papież Grzegorz IV zarządził, że dzień ten będzie dotyczył nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych uznawanych przez Kościół. Z biegiem lat 1 listopada stał się dniem, w którym wspomina się wszystkich zmarłych: członków rodziny, przyjaciół i dalszych znajomych.

Znicze

Zwyczaj zapalania zniczy wywodzi się z tradycji pogańskiej- podczas obchodzenia dziadów ludzie starali się zaspokoić różne potrzeby swoich zmarłych bliskich (wierzono bowiem, że ich duszę odwiedzają ziemię spragnione i głodne), przynosząc na ich groby pokarmy i zapalając znicze, których zadaniem było odstraszanie zjaw i upiorów oraz oświecanie im drogi do domów i zaświatów. Ponadto wierzono, że palący się płomień ogrzewa ich dusze i jest symbolem ludzkiego życia, które wypala się podobnie do świecy. Współcześnie zapalanie zniczy służy upamiętnieniu osoby zmarłej oraz oddaniu jej czci i szacunku. 

Chryzantemy

Chryzantemy były uprawiane w Chinach już prawie 3000 lat temu. Z Chin przywędrowały z kolei do Japonii, gdzie stały się emblematem narodowym. Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy, symbolizuje perfekcję, dostojeństwo i słońce, a jej wizerunki ozdabiają wszelkie świątynie, pałace, a nawet  klapy garniturów parlamentarzystów. Liczba płatków jest inna w zależności od zajmowanego stanowiska, więc na jej podstawie można nawet odtworzyć hierarchię państwa japońskiego.
W Polsce chryzantemy kojarzą się wyłącznie ze Świętem Zmarłych i wydają się być zarezerwowane na ten dzień – nikt nikomu nie podaruje chryzantemy z okazji urodzin czy imienin. Wbrew pozorom kwiaty te w zależności od koloru mają różne znaczenia- czerwone wyrażają miłość, różowe- oddanie, a najpopularniejsze, złociste- myślenie o ukochanej osobie. Dlatego też te ostatnie stały się niejako symbolem dnia 1 listopada.

Specjalne oferty na Święto Zmarłych

W najpopularniejszych supermarketach już od połowy października znajdziemy bardzo bogatą ofertę zniczy i kwiatów, dzięki czemu mamy dużą swobodę w dekorowaniu grobów najbliższych zgodnie z naszym upodobaniem. Producenci proponują nam szeroki wybór zniczy o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Na sklepowych półkach znajdziemy także sporo kwiatów (zarówno naturalnych jak i sztucznych) oraz środki czyszczące i pielęgnujące płyty nagrobne. 
Wiele sieci wprowadza na ten czas specjalne oferty promocyjne, dzięki którym możemy nabyć dobrej jakości znicze i kwiaty w rozsądnych cenach. Kompleksowe zakupy przed Świętem Zmarłych możemy zrobić w sklepach sieci Carrefour, Lidl, Tesco, Aldi, Selgros, Leclerc, OBI oraz w wybranych punktach Społem.

Święto Zmarłych to wyjątkowy dzień, który każdy z nas chce spędzić w spokojnej atmosferze w gronie najbliższej rodziny. Warto zatem już teraz pomyśleć o niezbędnych zakupach, aby 1 listopada nie zaprzątać już sobie nimi głowy i móc poświęcić właściwą ilość czasu na wspominanie naszych Bliskich.

Kategorie: Poradnik
Tagi: chryzantemy, święto zmarłych, znicze

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Czy weganie mogą pić wino?
Poradnik
09.04
2019
1209

Czy weganie mogą pić wino?

Coraz więcej osób deklaruje się jako wegetarianie lub weganie. Są to nawyki żywieniowe oraz styl życia, który może również wpłynąć na wybór wina.

Czytaj więcej »
Inga Więch

Inga Więch

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie