Blog - Najnowsze informacje o promocjach


27.10
2014
1209

Chwila refleksji

Chwila refleksji

Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym wyjątkowo mocno pamiętamy o Najbliższych, których nie ma już wśród nas. W naszym zabieganym, pełnym obowiązków i terminów życiu znajdujemy w końcu czas na chwilę przerwy i refleksji. W Święto Zmarłych razem z rodziną i przyjaciółmi odwiedzamy cmentarze, dzieląc się wspomnieniami na temat naszych Bliskich. Staramy się jak najładniej udekorować miejsce ich spoczynku, oddając im hołd za pośrednictwem płonących zniczy i barwnych kwiatów.

Trochę historii

Początkowo Wszystkich Świętych obchodzono 13 maja ku czci męczenników, którzy oddali swoje życie za wiarę. W ramach obchodów, relikwie świętych lub ich części przenoszono w różne miejsca, aby podkreślać, że są oni własnością całego Kościoła. Dopiero w 731 roku papież Grzegorz III zmienił datę święta na 1 listopada, z kolei papież Grzegorz IV zarządził, że dzień ten będzie dotyczył nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych uznawanych przez Kościół. Z biegiem lat 1 listopada stał się dniem, w którym wspomina się wszystkich zmarłych: członków rodziny, przyjaciół i dalszych znajomych.

Znicze

Zwyczaj zapalania zniczy wywodzi się z tradycji pogańskiej- podczas obchodzenia dziadów ludzie starali się zaspokoić różne potrzeby swoich zmarłych bliskich (wierzono bowiem, że ich duszę odwiedzają ziemię spragnione i głodne), przynosząc na ich groby pokarmy i zapalając znicze, których zadaniem było odstraszanie zjaw i upiorów oraz oświecanie im drogi do domów i zaświatów. Ponadto wierzono, że palący się płomień ogrzewa ich dusze i jest symbolem ludzkiego życia, które wypala się podobnie do świecy. Współcześnie zapalanie zniczy służy upamiętnieniu osoby zmarłej oraz oddaniu jej czci i szacunku. 

Chryzantemy

Chryzantemy były uprawiane w Chinach już prawie 3000 lat temu. Z Chin przywędrowały z kolei do Japonii, gdzie stały się emblematem narodowym. Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy, symbolizuje perfekcję, dostojeństwo i słońce, a jej wizerunki ozdabiają wszelkie świątynie, pałace, a nawet  klapy garniturów parlamentarzystów. Liczba płatków jest inna w zależności od zajmowanego stanowiska, więc na jej podstawie można nawet odtworzyć hierarchię państwa japońskiego.
W Polsce chryzantemy kojarzą się wyłącznie ze Świętem Zmarłych i wydają się być zarezerwowane na ten dzień – nikt nikomu nie podaruje chryzantemy z okazji urodzin czy imienin. Wbrew pozorom kwiaty te w zależności od koloru mają różne znaczenia- czerwone wyrażają miłość, różowe- oddanie, a najpopularniejsze, złociste- myślenie o ukochanej osobie. Dlatego też te ostatnie stały się niejako symbolem dnia 1 listopada.

Specjalne oferty na Święto Zmarłych

W najpopularniejszych supermarketach już od połowy października znajdziemy bardzo bogatą ofertę zniczy i kwiatów, dzięki czemu mamy dużą swobodę w dekorowaniu grobów najbliższych zgodnie z naszym upodobaniem. Producenci proponują nam szeroki wybór zniczy o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Na sklepowych półkach znajdziemy także sporo kwiatów (zarówno naturalnych jak i sztucznych) oraz środki czyszczące i pielęgnujące płyty nagrobne. 
Wiele sieci wprowadza na ten czas specjalne oferty promocyjne, dzięki którym możemy nabyć dobrej jakości znicze i kwiaty w rozsądnych cenach. Kompleksowe zakupy przed Świętem Zmarłych możemy zrobić w sklepach sieci Carrefour, Lidl, Tesco, Aldi, Selgros, Leclerc, OBI oraz w wybranych punktach Społem.

Święto Zmarłych to wyjątkowy dzień, który każdy z nas chce spędzić w spokojnej atmosferze w gronie najbliższej rodziny. Warto zatem już teraz pomyśleć o niezbędnych zakupach, aby 1 listopada nie zaprzątać już sobie nimi głowy i móc poświęcić właściwą ilość czasu na wspominanie naszych Bliskich.

Kategorie: Poradnik
Tagi: chryzantemy, święto zmarłych, znicze

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie