Blog - Najnowsze informacje o promocjach


03.06
2014
1209

Historia karty płatniczej

Historia karty płatniczej

Karta płatnicza jest elektronicznym środkiem płatniczym i narzędziem zdalnego dostępu do pieniędzy na koncie bankowym. Ten plastikowy pieniądz pozwala na dokonywanie bezgotówkowych płatności oraz wypłatę gotówki z bankomatów. Najprościej mówiąc - stanowi ekwiwalent gotówki (ale nie pieniądza).

 

Skąd się wzięła?

Historia karty płatniczej sięga początku XX wieku. W Stanach Zjednoczonych w tamtym czasie duże sieci sklepów i stacje benzynowe zaczęły wydawać karty, które upoważniały klienta do odbioru zamówionych towarów lub zapisanie na niego kredytu. Powstała w 1950 roku firma Dinners Club była pierwszą organizacją, która zajęła się wypuszczaniem kart do bezgotówkowych płatności w restauracjach i hotelach. Posiadacz karty pod koniec każdego miesiąca dostawał podsumowanie swoich wydatków, które następnie regulował.
W Polsce szlaki dla kart płatniczych przetarł bank Pekao SA w latach 80. Wydał wtedy pierwsze karty identyfikacyjne i otworzył pierwszy bankomat. W roku 1991 ten sam bank wypuścił pierwszą kartę dla klientów indywidualnych . Pierwsza międzynarodowa karta płatnicza Visa pojawiła się również w 1991 roku, wydana przez Bank Inicjatyw Gospodarczych SA.
 

Rodzaje kart

Obecnie rynek płatności bezgotówkowych oferuje różne rodzaje kart. Istnieje kilka kryteriów podziału kart płatniczych. Najbardziej intuicyjny podział to ten, dotyczący charakteru umowy i rodzaju rozliczenia między klientem a bankiem.  Rozróżniamy:
- kartę debetową – posiadacz karty ma na koncie określoną kwotę możliwą do wydania. Jest to zwyczajna karta płatnicza, którą posiada większość z nas.
- kartę typu "charge" (obciążeniowa), będąca połączeniem karty kredytowej i debetowej. Posiadacz karty zaciąga kredyt w banku i, najczęściej co miesiąc, dostaje rozliczenie, którego równowartość bank pobiera z jego konta. Posiadacz nie może spłacić stopniowo części zadłużenia, ale jednorazowo całe w terminie określonym przez umowę.
- kartę kredytową – posiadacz karty zaciąga kredyt w banku i okresowo dostaje rozliczenie wykonanych transakcji.
- kartę przedpłaconą – posiadacz może dokonać transakcji po zasileniu karty kwotą, do której realizowane są transakcje. Nie jest personalizowana (karta „na okaziciela”), np. karta podarunkowa.
Inni popularny podział dotyczy „budowy” karty płatniczej. Krótko mówiąc, chodzi o to, czy przy płaceniu swoją kartą proszeni jesteśmy o podpis, podanie kodu PIN czy też zbliżenie karty do czytnika. Te ostatnie – karty zbliżeniowe – są stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku.  Mają służyć temu, by nawet niewielkie zakupy były dokonywane bezgotówkowo i tym samym popularyzować użycie plastikowego pieniądza.
 

Gotówka czy karta?

Rynek płatności bezgotówkowych rośnie w siłę. Jego rozwój, mimo ciągłej znacznej przewagi transakcji gotówkowych jest niekwestionowany i wydaje się niemożliwy do zahamowania. Ludzie wybierają gotówkę, ponieważ nie wszędzie dostępna jest opcja płacenia kartą lub płatność taka realizowana jest powyżej określonej kwoty. Sklepy nie decydują się na terminale, ze względu na zbyt duże prowizje narzucane przez banki. Jednak rozwój technologii – takich, jak karty bezdotykowe czy płatności mobilne – oraz obniżanie prowizji przez banki może doprowadzić w przyszłości nawet do odwrócenia procentowej zależności płatności gotówkowych i bezgotówkowych.

 

 


 

 

Kategorie: Poradnik
Tagi: pieniądz, gotówka, karta płatnicza

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Czy weganie mogą pić wino?
Poradnik
09.04
2019
1209

Czy weganie mogą pić wino?

Coraz więcej osób deklaruje się jako wegetarianie lub weganie. Są to nawyki żywieniowe oraz styl życia, który może również wpłynąć na wybór wina.

Czytaj więcej »
Inga Więch

Inga Więch

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie