Blog - Najnowsze informacje o promocjach


20.11
2013
1209

Magia kawy

Magia kawy

Jedni nie mogą bez niej żyć, a drudzy nie wyobrażają sobie, żeby ją pić. Dostępna jest niemal w każdym sklepie spożywczym. Mowa o kawie - napoju sporządzanym z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca. Zastanawialiście się kiedyś, jak i kiedy powstał ten napój?

Historia kawy sięga I tysiąclecia p.n.e. Mniej więcej w IX w. n.e. owoce kawowca zostały przywiezione przez arabskich kupców do Jemenu – do miejsca, skąd do dzisiaj dostarcza się najdroższą kawę świata. W roku 1532 z powodu pobudzających właściwości, kawa została uznana za niebezpieczną używkę, a następnie zakazana. Ograniczenia zostały zniesione, z uwagi na szybko rosnącą popularność tego napoju. W 1554 roku otworzono pierwszą na świecie kawiarnię.

Kawa w Europie

Prawdopodobnie, najwcześniej pojawiła się w Anglii w XVI wieku. Pierwsza kawiarnia powstała w Oksfordzie w 1650 roku. We Francji, kawa po raz pierwszy pojawiła się w 1644 roku, ale dopiero ćwierć wieku później poznały ją paryskie elity towarzyskie. W chwili, gdy w Anglii działało ponad 3000 kawiarni, we Francji powstawała dopiero pierwsza, w 1671 roku. W Polsce kawa pojawiła się pod koniec XVII wieku. Początkowo pito jedynie kawę czarną, bez żadnych dodatków, na wzór wschodni. Szybko jednak zaczęto dodawać mleko, śmietankę, cukier, a nawet sól.

Espresso, czy Latte?

Aby przygotować kawę Espresso potrzebny jest specjalny ekspres do kawy, który będzie używał gorącej wody pod odpowiednim ciśnieniem. Sposób ten polega na przelaniu wody pod ciśnieniem przez drobniutko zmielone i ubite ziarna kilku rodzajów kaw. Jeżeli zamówimy kawę Espresso bądźmy gotowi na otrzymanie malutkiej, ok. 30 mililitrowej filiżanki z napojem o bardzo mocnym aromacie. Dodając do kawy typu espresso dużą ilość spienionego mleka, otrzymamy Cappuccino – jedną z najpopularniejszych kaw w Polsce. Natomiast, gdy dodamy do Espresso gorące, płynne, następnie spienione mleko otrzymamy również popularne Latte Macchiato. Jest to kawa dość charakterystyczna, ponieważ podawana jest w wysokiej, przezroczystej szklance, w której doskonale widać 3 warstwy. Od dołu: płynne mleko, kawę espresso, spienione mleko. Do takiej wspaniałej mieszanki warto dodać ulubiony syrop smakowy by aromat był jeszcze bardziej wyrazisty. Jeżeli chcemy niedrogo wzbogacić smak naszej kawy, w Lidlu taki syrop kupimy już za 5,55 zł.

Wszystkie kawy możemy zrobić sobie sami w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry, ciśnieniowy ekspres i trochę poćwiczyć. Takie ekspresy dostaniemy w większości sklepów z elektroniką: np. w Media Expert kupimy model firmy SAECO za 2999zł. Można powiedzieć, że wszystko zrobi on za nas. Alternatywą może być tańszy ekspres tej samej marki, który równie dobrze sprawdzi się w domowym zaciszu. W Saturnie w cenie 999zł.

Pamiętajmy o kupieniu dobrej jakości kawy. Najlepsza to kawa ziarnista, zawierająca 100% ziaren arabica. Kawy ziarniste znajdziecie w sklepach Alma (Cellini za 45,45zł) oraz          w sklepach sieci Polo Market (Lavazza- 16,99zł)  

Ostatnio coraz bardziej modne stają się małe ekspresy na kapsułki. Wsadzamy do ekspresu kapsułkę z kawą, którą chcemy otrzymać, podstawiamy filiżankę i czekamy. Ekspres sam robi odpowiednie warstwy. Kawy wyglądają więc idealnie,  jak spod ręki profesjonalnego baristy. Taki ekspres można znaleźć np. w sklepach Tchibo - aktualnie model Cafissimo w dwóch wariantach kolorystycznych kostuje 199zł.
 

Kawa bez kombinowania, czyli – kawa rozpuszczalna czy mielona?

Kawa mielona, jak sama nazwa wskazuje, to bardzo drobno zmielone ziarna kawy. Nie tak łatwo jest natomiast z rozpuszczalną. Ziarna kawy są tutaj kruszone, nie mielone. Następnie takie ziarenka,przepuszczane przez gorący strumień wody pod dużym ciśnieniem, są oczyszczane i osuszane. Powstają wtedy granulki, które rozpuszczają się całkowicie w wodzie. Kawę rozpuszczalną znajdziecie chociażby w sklepach E.Leclerc (Jacobs Velvet za 16,89zł) oraz Delima (Douwe Egberts za 16,99zł), a kawę mieloną w sklepach Małpka Express (Woseba, Arabica w cenie 8,89zł) oraz Intermarche (MK Cafe, Premium za 12,99zł)

Każda kawa ma swoich zwolenników i przeciwników. Rozpuszczalna kawa jest wygodna w użyciu i rozpuszcza się całkowicie, natomiast mielona ma wyraźniejszy i mocniejszy aromat kawy, ale na dnie zawsze zostaną nam niezbyt wygodne fusy.

Dla wielu osób dzień bez kawy to dzień stracony. Czasami nawet bywa tak, że niektórzy dopóki nie wypiją chociaż jednej filiżanki kawy, nie są w stanie normalnie funkcjonować – boli ich głowa lub nie mogą się skupić.

Najlepsze oferty dla kawoszy znaleźć można oczywiście na Promocyjni.pl :)

 

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie