Blog - Najnowsze informacje o promocjach


18.11
2013
1209

Nowe technologie związane z czytelnictwem

Nowe technologie związane z czytelnictwem

Podczas nadchodzących świąt jednym z najchętniej kupowanych prezentów będą jak zwykle książki. Pomimo tego, że poziom czytelnictwa w Polsce nie jest wysoki, wiele osób lubi okazyjnie spędzać wolny czas z dziełem ulubionego autora. Dzisiejsze technologie czytelnicze, do których zaliczamy czytniki elektroniczne oraz audiobooki, zmieniają model lektury. Może warto zamiast drogiego albumu albo kolejnej biografii kupić bliskim czytnik e-book?


Kindle jest w Polsce coraz bardziej rozpoznawalnym urządzeniem. W transporcie miejskim często widzimy ludzi zaczytanych w małych ekranach. W dobie panowania internetu i elektroniki papierowe książki znalazły się na zagrożonej pozycji. E-booki to wciąż niewielki procent polskiego rynku czytelniczego, ale już w USA stanowią nawet 25% całkowitej sprzedaży książek. Dostęp do różnych formatów elektronicznych oraz ich wirtualne rozpowszechnianie sprawia, że łatwiej nam ściągnąć nowość wydawniczą z sieci, niż iść po nią do księgarni, zapłacić niemałą sumę, by dźwigać potem ciężką książkę w torbie.

Czytniki e-book. Ich blaski oraz cienie

Zwolennicy tradycyjnej lektury podkreślają, że nic nie zastąpi uczucia towarzyszącego otwieraniu książki oraz zapachu świeżo zadrukowanego papieru. Drukowane pozycje często przechodzą z rąk do rąk, trafiają do antykwariatów, dzięki czemu zyskują walor indywidualnej historii. Czytelnicy otwarci na nowe technologie zauważają jednak wiele atutów elektronicznych readerów, które trudno podważyć. Książki na Kindle są bardziej „ekonomiczne” – można zabrać je ze sobą do autobusu, metra albo w podróż, nie zajmują miejsca w torbie, ponadto każdy e-czytnik pomieści dużą liczbę pozycji, więc możemy dobierać lektury w zależności od nastroju lub potrzeb. Warto podkreślić fakt, że rezygnując z papierowych bestsellerów, działamy proekologicznie, bowiem nie przyczyniamy się do ogołacania ziemi z kolejnych drzew. Na pewno czytnik e-book jest zauważalnym wydatkiem, lecz ci, którzy nie mają problemu z obsługą elektronicznych urządzeń, powinni zaryzykować i zapoznać się z e-readerem. Legimi oraz inne portale umożliwiają dostęp do elektronicznych wersji książek po opłaceniu abonamentu, co wydaje się dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie ograniczają się do jednej lektury miesięcznie. Kolejna możliwość to audiobooki czyli książki czytane (często przez znanych aktorów) i nagrane na nośnik, które możemy zrzucić na swój odtwarzacz, by rozkoszować się słuchaniem w trakcie spaceru albo zimą w komunikacji miejskiej. Na audiobooki bez problemu natkniesz się podczas wizyty w Empiku.

Kilka faktów o nowych technologiach czytelniczych

Już niedługo na polskim rynku wydawniczym pojawi się czytnik Merbook wprowadzony przez Merlin.pl. Do tego czasu jesteśmy skazani na przenośne urządzenia zagranicznej produkcji. Najpopularniejszy z nich to Amazon Kindle obecny na amerykańskim rynku od 2007 roku, który zawojował świat w 2009 roku. Pierwsza wersja miała 250 MG pamięci wewnętrznej czyli mieściła około 200 książek, zaś wersja z 2011 roku została wyposażona w ekran dotykowy oraz pojemność 3,3 GB. Inni producenci przenośnych technologii to między innymi Apple, a także Barnes & Noble z produktem Nook Color. Wystarczy jednak, że będziemy posiadaczami smartfona: iPada, iPhona albo Androida, Windows Phone tudzież Windows 8, a możemy swobodnie korzystać z dobrodziejstw e-publishingu. Szeroki wybór smartfonów i czytników znajduje się w sklepach z elektroniką: Avansie, Saturnie i Media Expert (smartfon już za 399 zł!). Nie ustępuje im sieć Real, gdzie możesz kupić smartfona na raty 0%. Jeżeli w pobliżu twojego domu znajduje się sklep sieci LP Elektronik, dostaniesz w nim najnowocześniejsze modele smartfonów, które pozwolą Ci rozkoszować się dobrą książką w każdych okolicznościach.

 

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie