Blog - Najnowsze informacje o promocjach


15.11
2013
1209

Dieta bezglutenowa – fakty i mity

Dieta bezglutenowa – fakty i mity

Co jakiś czas mamy okazję słyszeć o kolejnej, rewolucyjnej diecie, która całkowicie zmieni obraz tego jak powinno się jadać. Nie inaczej było z dietą bezglutenową, która robi obecnie zawrotną karierę na Zachodzie, zwłaszcza wśród gwiazd Hollywood. Jej zwolenniczkami są m.in. Miley Cyrus, która zawdzięcza jej swoją nową, szczupłą figurę, a także Gwyneth Paltrow, Anne Hathaway czy nasza rodzima celebrytka Patrycja Kazadi.

 

Czym jest gluten i gdzie go znajdziemy?

To pierwsze pytanie nasuwające się każdemu, kto usłyszy o tej diecie. Gluten to mieszanina białek występująca naturalnie w ziarnach zbóż: pszenicy, żyta i jęczmienia. Osoby chcące wyeliminować go ze swojego jadłospisu nie mają jednak łatwego zdania. Nie tylko muszą zapomnieć o zjedzeniu choćby kromki klasycznego chleba, a o bułkach i ciastkach mogą tylko pomarzyć, ale też muszą skrupulatnie czytać etykiety produktów, a najlepiej w ogóle zrezygnować z żywności przetworzonej (paluszki rybne, gotowe kotlety). Lista artykułów spożywczych, które mogą zawierać składniki na bazie zboża jest bardzo długa: kawa zbożowa, herbatki z dodatkiem słodu, kawy z dodatkami smakowymi, większość konserw mięsnych i rybnych, parówki, pasztety, mielonki, kiełbasy, sery, sosy, majonezy, ketchupy (dodaje się mąki dla zagęszczenia), słodycze, a nawet niektóre leki i wiele innych. 

Czy gluten jest naprawdę taki zły?

Dieta bezglutenowa jest koniecznością dla osób dotkniętych nietolerancją tego składnika, chorych na Celiakię. Dotkniętych jest nią ok. 1% populacji, często nawet nieświadomych tego „zagrożenia”. Choroba objawia się najczęściej anemią, chronicznymi bólami brzucha, a nawet depresjami. Czemu zatem na tak drastyczną dietę decydują się również osoby nie narażone na szkodliwe działanie glutenu? Odpowiedź jest prosta, bo mąka tuczy i jest passe! Wykluczenie tego składnika z codziennej diety spowoduje, że będziemy musieli częściej sięgać po wszystko co nieprzetworzone i naturalne, czyli po to, co dietetycy nazywają zdrowym odżywianiem.

Gdzie znaleźć produkty bezglutenowe?

Jeśli nowy wygląd Miley Cyrus (mowa o jej figurze, a nie wystającym języku) motywuje was na tyle, aby całkowicie zrezygnować z ulubionych ciastek musicie nauczyć się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy szukać na opakowaniach międzynarodowego znaku przekreślonego kłosa, oznaczającego, że zawartość glutenu w produkcie nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg). Można je znaleźć w sklepach specjalistycznych i ze zdrową żywnością, ale również coraz częściej w popularnych sieciach. E. Leclerc proponuje nam w swojej najnowszej gazetce wypieki bez tego składnika np. chleb bezglutenowy. 


Warto również sięgać po jak najwięcej warzyw i owoców, takich jak np. dostarczające wielu witamin cytrusy, które o tej porze roku smakują najlepiej np. cytryny i pomarańcze, które znajdziemy w najnowszej gazetce sieci Real. Jeśli chodzi o warzywa, najlepiej sięgać zwłaszcza po te zielone – witaminowe bomby z żelazem np. szpinak mrożony z najnowszej oferty sklepów Społem. 

Zdrowe przepisy na potrawy bez glutenu można znaleźć w najnowszej gazetce sieci Żabka

Czy dieta beglutenowa jest zatem dobrym pomysłem dla osób tolerujących ten składnik? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wielu dietetyków przestrzega przed jej zgubnym działaniem. Sven-David Mueller – autor jednej z popularniejszych książek z przepisami na potrawy bezglutenowe sam przestrzega w niej:
 Oczywiście nie można powiedzieć, że rezygnacja z glutenu jest szkodliwa, ale to tak, jakby ktoś zdrowy wstrzykiwał sobie insulinę.

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie