Blog - Najnowsze informacje o promocjach


23.07
2013
1209

Jak poradzić sobie z komarami?

Jak poradzić sobie z komarami?

Potrafią napsuć krwi jak mało kto. W ich przypadku nawet posiadanie tej błękitnej chyba nie bardzo pomaga… Myśl o ponownym pojawieniu się komarów mrozi Wam krew w żyłach? Bez paniki, zachowajcie zimną krew i nie dajcie im dobrać się do skóry!

Komary występują na całym świecie – i w gorących tropikach, i na mroźnych biegunach – daremna jest zatem zmiana miejsca zamieszkania. Jak zostało dowiedzione, nie da się przed nimi uciec – można jednak z powodzeniem się bronić.


Na początku koniecznie trzeba wspomnieć, co w ogóle przyciąga do nas samice (samce żywią się wyłącznie nektarem) tego brzęczącego gatunku owadów. Otóż wabi je przede wszystkim dwutlenek węgla (znajdujący się w wydychanym powietrzu), kwas mlekowy, wilgoć oraz „lepkie” kwiatowe i owocowe zapachy. Żądnych krwi komarzyc na pewno nie odstraszymy czosnkiem (zdecydowanie lepszy na wampiry ;)) czy geranium. Wbrew powszechnej opinii, nie zadziała na nie także przyjmowana witamina B. Egzaminu nie zdadzą ponadto emitery ultradźwięków na baterie lub podłączane do kontaktu.


Najprostszym zabezpieczeniem będzie oczywiście zakrywające jak najwięcej ubranie. Letnią porą nieczęsto mamy jednak ochotę paradować w szczelnym skafandrze, dlatego z pomocą przychodzi chemia. Za najskuteczniejsze uchodzą tu preparaty oparte na DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid) – środku opracowanym przez naukowców amerykańskiej armii, po doświadczeniach zdobytych w walkach w wilgotnych lasach zwrotnikowych podczas II wojny światowej. Sprawdzą się też elektryczne urządzenia z cieczą lub wkładami nasączonymi substancją aktywną.


Na specjalną uwagę zasługują naturalne olejki eteryczne, zawarte w różnych częściach roślin. Najlepiej podziała olejek miętowy, waniliowy i olejek kocimiętki. Aromaty najmniej lubiane przez komary to również trawa cytrynowa, goździk, paczula, eukaliptus (zwłaszcza eukaliptus cytrynowy) czy stosowane w kuchni tymianek, rozmaryn oraz bazylia. Takim olejkiem zalecamy posmarować te miejsca na ciele, w których najintensywniej się pocimy. Po dodaniu go natomiast do wody i umieszczeniu w odpowiedniej buteleczce bądź flakoniku można również spryskać całe otoczenie, tworząc owadom naprawdę ciężką atmosferę pracy.  


Nie bójmy się łączyć przyjemnego z pożytecznym – na świeżym powietrzu komary możemy postraszyć dymem z rozpalonego grilla albo ogniska, w domu z kolei posadzonymi w dekoracyjnych doniczkach ziołami.    


Ponieważ ci mali krwiopijcy nigdy nie są aż tak denerwujący, jak w momencie, w którym właśnie usiłujecie zasnąć, dobrą ochroną przed pogryzieniem będzie – jak zresztą sama nazwa wskazuje – moskitiera (od hiszpańskiego mosquito – komar), czyli zasłonka z gęstej siatki zakładana w oknie lub umieszczana nad łóżkiem. Dzięki niej bez najmniejszych zakłóceń… przytniecie komara! ;)

 

Źródło grafiki: http://www.national-geographic.pl/drukuj-artykul/co-cie-gryzie/


 

 

Kategorie: Poradnik
Tagi: komary, lato, wakacje, Zdrowie, ukąszenia

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Czy weganie mogą pić wino?
Poradnik
09.04
2019
1209

Czy weganie mogą pić wino?

Coraz więcej osób deklaruje się jako wegetarianie lub weganie. Są to nawyki żywieniowe oraz styl życia, który może również wpłynąć na wybór wina.

Czytaj więcej »
Inga Więch

Inga Więch

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie