Blog - Najnowsze informacje o promocjach


19.06
2013
1209

Czym się różni supermarket od hipermarketu?

Czym się różni supermarket od hipermarketu?

Wokół nas jest mnóstwo sklepów: wiejskie sklepiki, sklepiki osiedlowe, markety, supermarkety, hipermarkety, centra handlowe. To, gdzie dokonujemy zakupów, zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań.

Supermarket jest wersją sklepu o dużej powierzchni, dysponuje szerokim asortymentem towarów codziennego oraz niecodziennego użytku. Począwszy od  żywności, poprzez ubrania, kosmetyki, aż do środków czystości. Mimo wszystko supermarket jest najbardziej nastawiony na sprzedaż asortymentu żywnościowego. Natomiast w hipermarketach możemy odnaleźć bardzo potężnie rozbudowane stoiska z tekstyliami, gospodarstwem domowym, a nawet sprzętem RTV czy AGD. Do grupy supermarketów zaliczyć możemy na przykład Biedronkę. W typowym supermarkecie obowiązuje samoobsługa. Klient ogląda, przekłada, porównuje. Zwykle takie zakupy stają się bardzo czasochłonne.


Hipermarket jest sklepem o dużo większej powierzchni niż supermarket. Z tego powodu znajduje się zwykle poza miastem, na jego obrzeżach. Oprócz powierzchni na większy asortyment oraz z uwagi na lokalizację posiada parking na ponad 1000 miejsc. Do funkcjonujących w Polsce hipermarketów zaliczyć możemy takie jak: Auchan, Real, Tesco, Carrefour. Pomiędzy cenami produktów w obu marketach różnica jest znikoma. Przykładowo za butelkę 1,5 litrowej wody w supermarkecie cena waha się między 0,59 zł do 1,79. Mniejsza kwota świadczy o tym, że produkt pochodzi z własnej marki.


Większość tego typu sklepów działa w ramach lokalnych, ogólnokrajowych lub nawet międzynarodowych sieci. Tworzą potężne przedsiębiorstwa o bardzo dużych obrotach i zyskach. Dla zwiększenia obrotów i zysków sieci te bardzo często same wytwarzają niektóre produkty, budując dzięki temu nową, własną markę. Klienci dostają własne karty płatnicze, otrzymują coraz nowsze programy lojalnościowe, a nawet pożyczki.


Nie ma ścisłej granicy, kiedy supermarket można nazwać hipermarketem, zostało jednak przyjęte, że supermarket ma powierzchnię nieprzekraczającą 2,5 tys m². Hipermarket natomiast ma najczęściej dużo większą powierzchnię (powyżej 2,5 tys. m²). Głównym wyznacznikiem rodzaju marketu jest udział powierzchni przeznaczonej na artykuły przemysłowe. Różnica między nimi polega tylko na wielkości powierzchni. Oba markety w ten sposób pozyskują nowych klientów oraz prześcigają się na ceny własnych marek.

 

Kategorie: Poradnik
Tagi: ciekawostki, informacje, promocje, Sklepy, zakupy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie