Blog - Najnowsze informacje o promocjach


05.02
2013
1209

Pączkowy zawrót głowy

Pączkowy zawrót głowy

Jedzenie pączków, faworków i innych słodkości.. Kto tego nie lubi? Mamy dla Was dobrą wiadomość.. W tym tygodniu Tłusty Czwartek! Pamiętaliście?

Wiąże się to nie tylko z przyjemnościami, ale i z wyrzeczeniami, ponieważ Tłusty Czwartek jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Dlatego warto jedyny taki dzień w roku obficie przywitać, najlepiej tuzinem pączków i faworków. A skąd w ogóle wzięła się ta staropolska tradycja?

Dziś to święto kojarzy nam się z pączkiem, który jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Jednak sześćset lat temu, kiedy ta tradycja dopiero zaczęła się zakorzeniać, Tłusty Czwartek nie przypadał w czwartek! „Święto pączków” (wtedy zwane Combrem, czyli dosłownie tłumacząc: część tuszy mięsnej) obchodzono we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. I żeby tego było mało – pączek również nie był królem tego dnia. Ludzie raczyli się obitymi, tłustymi przekąskami, potrawami. Jednym słowem: na talerzu i w kieliszku miało być bogato.  Tłusty Czwartek był kiedyś obchodzony tylko przez kobiety. Teraz to byłoby nie do pomyślenia. Nasze kubki smakowe przyzwyczaiły się już do corocznej konsumpcji pączka. Zwyczaj obchodzenia tego dnia przywędrował najprawdopodobniej z katolickiej części Niemiec. Z czasem tradycje zaczęły się zmieniać i wszystko powoli szło w kierunku PĄCZKÓW.  Ciekawostką jest, że dzięki naszemu Tłustemu Czwartkowi mieszkańcy Chicago obchodzą „Pączki Day”.

Ta tradycja z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, a pączków… przybywa. Są już z marmoladą, z różą, z budyniem, z bitą śmietaną, z jabłkiem, z konfiturą śliwkową, a nawet z adwokatem, a także wiele innych. Nie ma się co oszukiwać, Tłusty Czwartek to święto kulinarne. Cukiernie coraz lepiej przygotowują się do tego dnia, no bo przecież symbolu Tłustego Czwartku nigdzie nie może zabraknąć. Nie tylko cukiernie zaopatrują się w ogromne zapasy pączków, supermarkety też nie próżnują.  Pączki dotarły już do takich sklepów jak: Netto, LidlEko i MarcPol. Zobaczcie jak pysznie wyglądają!

 

Podobno kto nie zje ani jednego pączka tego dnia, nie będzie miał szczęścia w następnym roku. Także smacznego!

Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi promocjami, zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera. Informacje o najlepszych ofertach będą przychodzić bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową!

Kategorie: Poradnik
Tagi: kuchnia, pączki, słodycze, święto, zakupy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

10 pomysłów na prezent, które rozbudzą kreatywność Twojego dziecka
Poradnik
27.11
2018
1209

10 pomysłów na prezent, które rozbudzą kreatywność Twojego dziecka

Nieustanny rozwój społeczeństwa powoduje, że rozpadowi ulegają wszelkie stereotypy dotyczące wychowania dziecka. Niegdyś, dla rodzica dziecięca wyobraźnia miała drugorzędne znaczenie. Dzisiaj zgodnie stwierdzamy, że wyobraźnia stanowi integralną część naszego życia, a zadaniem dorosłych jest stymulowanie jej od najmłodszych lat...

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Black Friday 2018 [LISTA SKLEPÓW]
Polecamy
23.11
2018
1209

Black Friday 2018 [LISTA SKLEPÓW]

Jesień to czas kiedy wielu klientów zaczyna poszukiwać korzystnych promocji i rabatów na różnorodne produkty. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się akcja Black Friday. W tym roku szalony piątek przypada na 23 listopada. Tego dnia z pewnością warto wybrać się na udane zakupy.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie