Blog - Najnowsze informacje o promocjach


18.12
2012
1209

Bożonarodzeniowe drzewko

Bożonarodzeniowe drzewko

Choinka, czyli udekorowane licznymi ozdobami drzewko świerku, jodły bądź sosny, może być naturalna lub sztuczna. Pierwotnie była związana z przedchrześcijańską tradycją ludową oraz kultem wiecznego zielonego drzewka, obecnie pozostaje nieodłączną częścią Świąt Bożego Narodzenia.

To pod nią znajdujemy wymarzone prezenty, przyniesione przez oczekiwanego cały rok Świętego Mikołaja. W wielu krajach drzewo, zwłaszcza iglaste, traktowane jest jako symbol życia, odradzania się, trwania i płodności.

Jakie jest pochodzenie tego niezwykłego drzewka?

Jako drzewko bożonarodzeniowe choinka pojawiła się dopiero w XVI wieku, ale prawdopodobnie już wcześniej występowała jako rajskie „drzewo dobrego i złego” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wystawiano drzewka i dekorowano je ozdobami z papieru oraz jabłkami (które nawiązywać miały do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter. Choinki stały się niezwykle popularne i szybko znalazły miejsce w domowych zaciszach protestanckich Niemiec. Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.

Przystrajanie drzewka

Ubieranie choinki to jedna z najprzyjemniejszych czynności w trakcie przygotowań do świąt. Tradycyjnie choinkę powinno ubierać się w wieczór wigilijny. Dawnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki, orzechy, małe, czerwone rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby i łańcuchy z bibuły, kolorowych papierów, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach w wigilijny wieczór zapalano świeczki i tzw. zimne ognie.

Ubieranie choinki dzisiaj

Warto wcześniej się do tego przygotować. Jeśli masz w domu sztuczną choinkę, oczyść ją najpierw z kurzu. Jeśli przechowujesz ją w szczelnym opakowaniu, nie będzie to wymagało wiele wysiłku. W przypadku żywej choinki ważniejsza jest aklimatyzacja. Pamiętaj, by nie wnosić kupionej choinki od razu do mieszkania, bo różnica temperatur sprawi, że choinka szybko zacznie gubić igły. Pozwól jej odtajać w zimniejszym pomieszczeniu, np. piwnicy czy sieni. Przed rozpoczęciem dekorowania ważne jest solidne umocowanie choinki i zabezpieczenie jej przed upadkiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są dzieci, ale również zwierzęta, np. koty, dla których zabawa kolorowymi bombkami i łańcuchami może być nie lada frajdą. Samo ubieranie drzewka zacznij od założenia lampek – rozpoczynając od góry. Następnie zawieszaj ozdoby, pamiętając o tym, aby cięższe z nich zawiesić bardziej „w głębi” choinki, nie na końcach gałązek, by się nie zsunęły. Na sam koniec zostaw łańcuchy i anielskie włosie. Wierzchołek udekoruj szklanym czubem bądź gwiazdą. Będzie to doskonałe zwieńczenie pięknie ubranej choinki.

Jeśli jeszcze nie kupiliście świątecznego drzewka...

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy małe zestawienie cenowe. W większości są to choinki sztuczne, idealne dla wszystkich, którzy denerwują się na samą myśl o opadających z choinki igłach. Kolejnym atutem jest to, iż po Świętach choinkę wystarczy zapakować i ulokować w bezpiecznym miejscu, by poczekała do następnego roku.

Sklep OBI w swojej ofercie ma kilka rodzajów choinek, których ceny wahają się między 39,99 zł  a 119 zł.

Bricomarche proponuje choinki w różnych wielkościach, w cenach od 39,99 zł do 155 zł.

W Nomi kupicie choinki zarówno żywe jak i sztuczne. Zapłacicie za nie od 29,99 zł do 159 zł.Ostatnią naszą propozycją jest sklep Selgros. Znajdziecie w nim choinki, których ceny to 79,90 zł oraz 99,90 zł.

 

Aby być na bieżąco ze wszystkimi promocjami, zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera. Informacje o najlepszych ofertach będą przychodzić bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową!

Kategorie: Poradnik
Tagi: choinka, dom, święta, zakupy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Czy weganie mogą pić wino?
Poradnik
09.04
2019
1209

Czy weganie mogą pić wino?

Coraz więcej osób deklaruje się jako wegetarianie lub weganie. Są to nawyki żywieniowe oraz styl życia, który może również wpłynąć na wybór wina.

Czytaj więcej »
Inga Więch

Inga Więch

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie