Blog - Najnowsze informacje o promocjach


15.10
2012
1209

Stratos - skok przyszłości

Stratos - skok przyszłości

14 października 2012 roku o godzinie 20:16 Felix Baumgartner oddał rekordowy skok spadochronowy z ponad 39 000 m nad powierzchnią ziemi. Skoczek, dokonując tego wyczynu, ustanowił zarazem kilka rekordów.

Austriacki śmiałek wzniósł się specjalistycznym balonem na wysokość poziomu stratosfery. Pierwotnie balon z włókna szklanego miał zawisnąć na wysokości 36 km, w efekcie końcowym zatrzymał się na 39 km, dzięki czemu ustanowił nowy rekord.

Baumgartner do swojego wyczynu przygotowywał się przez około 5 lat pod okiem  mentora Josepha  Kittingera, pierwszego rekordzisty w spadku swobodnym. Skok odbył się w ramach Misji Red Bull Stratos. Kilka miesięcy wcześniej w ramach treningu Austriak oddał dwa skoki z wysokości około 20 km. Wcześniej zyskał sławę, skacząc ze znanych budynków czy wysokich monumentów, np. z ramienia pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Przez osiem lat nad projektem pracowali naukowcy z NASA i USA Air Force. Wznoszenie balonu trwało ponad dwie i pół godziny. Następnie 43-letni Austriak wydostał się z kapsuły, zachowując wszystkie szczegółowe procedury, po czym rozpoczął swój lot ku ziemi. Na początku jego ciało zaczęło wirować wokół własnej osi, dopiero po chwili ustabilizowało się. Jego lot w powietrzu trwał około 10 minut, zaś sam spadek swobodny – 4 minuty i 22 sekundy. Po tym czasie otworzył spadochron i spokojnie dotarł do strefy lądowania na pustyni w okolicy Roswell. Tym sposobem skoczkowi udało się pobić kilka rekordów świata. Po pierwsze, był to najwyższy załogowy lot balonem od czasów rekordu ustanowionego przez Victora Prathera i Malcoma Rossa w 1961 roku, którzy to wznieśli się na wysokość 34 668 metrów. Po drugie, mieliśmy do czynienia z najszybszym w historii spadaniem człowieka. W końcu – po trzecie,  był to również skok ze spadochronem, oddany z największej do tej pory wysokości.

Baumgartner miał na sobie specjalistyczny skafander ciśnieniowy, który chronił go od fal uderzeniowych związanych z przełamaniem bariery dźwięku oraz od bardzo niskiej temperatury na poziomie stratosfery sięgającej około -70 stopni C. Co ciekawe, balon stworzony został  z polietylenu, czyli z tego samego materiału co zwykła torebka foliowa.

Był to niezwykły test dla ludzkich granic i możliwości. W efekcie końcowym natura okazała się dość łaskawa, a człowiek zdał sobie sprawę, jak mały jest na szczycie świata.

 

Kategorie: Poradnik
Tagi: nowe technologie, podróże, rekord, kosmos

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca
Poradnik
16.06
2021
1209

Niesamowita akcja w Rossmannie już 16 czerwca

Już 16 czerwca w Rossmannie ruszy niesamowita akcja Fiesta.

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!
Poradnik
07.07
2020
1209

Aplikacja DING - gazetki promocyjne w Twoim telefonie!

Pobierz darmową aplikację Ding i ciesz się promocjami w Twoim telefonie!

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie